A muskátli jellemzői + 1 érdekesség
A muskátli talán – a rózsa után – az egyik legkedveltebb virág. De mi lehet ennek az oka? Alábbi írásunkban összegyűjtöttük a legfontosabb jellemzőit, és ezzel talán meg is magyarázzuk, miért ilyen közkedvelt növény a muskátli.
A muskátli jellemzői: muskátlifajok
Szerte a világon mintegy 250 muskátlifaj létezik, és ráadásul ezen belül számtalan fajta is. Magyarországon azonban elsősorban ezek a leggyakoribbak:
- futó muskátli
Ez az a faj, amelynek képviselői leginkább lakások erkélyein, ablakpárkányokon láthatóak.
- kerti muskátli
Bokros elágazású növény, mely a futó muskátlinál sokkal vastagabb hajtásrendszerrel rendelkezik.
- angol muskátli
Hasonlít a kerti muskátlihoz, de még annál is ellenállóbb. Kevesebb a virága, szára viszont jobban elfásodik.
A muskátli jellemzői: a muskátli külső jellemzői
Ha látsz egy virágot, ami nemcsak szemet gyönyörködtető, de az alábbiak szerint néz ki, akkor biztosan egy muskátli az. 🙂
- Mérete mintegy 30-40 cm magas (a futó muskátli akár 150 cm is lehet).
- Szára feláll és bokrosan elágazik.
- Ernyővirágzatának pompás színe a fehéren keresztül a rózsa- és lazacszínárnyalatokon át a tűzpirosig vagy liláig terjedhet.
- Levele kerekded, széle csipkézett, és jellegzetes illatát akár illóolajként is felhasználhatják.
A muskátli jellemzői: a muskátli gondozási igénye
Ha igazán szép és egészséges muskátlikat szeretnél látni a kertedben, ezekre érdemes figyelned.
- virágzási idő
A muskátlivirágzás fő időszaka a tavasz és a nyár.
- hőmérséklet
A muskátli nem kedveli a hideget. 4°C-nál alacsonyabb hőmérsékletben már nem érzi jól magát. De ideális esetben télen is érdemes 12-15°C-os helyen tartani őket. A szélsőségesen váltakozó időjárási viszonyok sem kedveznek a megfelelő fejlődésének.
- vízigény
A muskátli vízkedvelő növény, ám ennek ellenére gyökerének nem tesz jót az ott pangó víz. Elsősorban a növekedési időszakban igényel bőséges öntözést, ezzel szemben télen kifejezetten a szárazságot részesíti előnyben. A nagy, bőséges és esőtől ugyancsak nem árt, ha védjük.
- tápanyag- és talajigény
Szerencsére a muskátli termesztéséhez nem szükséges semmilyen különlegesebb táptalaj, bár a külön muskátlira fejlesztett talajban még szebben fog virágozni. Ha pedig még gondoskodunk a megfelelő foszfor- és káliumellátásáról, akkor biztosan meg fogja hálálni a törődést!
A muskátli jellemzői – egy érdekesség: mi köze a gerániumhoz?
Biztosan hallottad már a „geránium” szót, hiszen ezt az illóolajat alkalmazzák többek között gombaölésre vagy természetes szúnyogriasztóként.
Ezt a különlegesen kedvelt gyógyhatású készítményt a dél-afrikai rózsamuskátli leveléből és virágából párolják le, de parfümökben is megtalálható. És bár a nevében benne van a muskátli szó, valójában csak egy családba, de különböző nemzetségbe tartoznak. Érdekes módon viszont a muskátli angol megfelelője: geranium.