A rózsák metszése
A legtöbb házikert különleges ékei lehetnek a változatos színben pompázó, illatos leheletet árasztó, kedves virágú rózsabokrok.
Ám vannak, akiket kissé elriadnak a termesztésüktől. Hiszen olyan egzotikusnak tűnik, ahogyan a szakemberek különleges metszőollójukkal, profi mozdulatokkal mutatják, hogyan kell ápolni a rózsákat. Persze nem mindegy, hogyan kezeljük őket, mikor, hogyan metsszük le a felesleges részeit – de azért ez nem is olyan ördöngösség. Most eláruljuk a legfontosabb tudnivalókat a rózsa metszéséről.
Miért kell metszeni a rózsákat?
Rögtön adódik a kérdés: miért van szükség a rózsák metszésére? A válasz nagyon röviden és egyszerűen: mert akkor lesznek szépséges és dúsan virágzóak rózsabokraink. A rózsák metszése ezeket segíti elő:
- a túlburjánzás megakadályozásával a rózsabokrot könnyebben átjárja a levegő;
- esztétikusabb lesz, mert eltávolítjuk a nem szép részeket: a felesleges, elhalt ágakat, hajtásokat;
- ezáltal teret adunk a frissen növő új hajtásoknak és virágoknak;
- a végeredmény pedig egy egészséges és formás rózsabokor lesz.
Rózsák metszése: Mikor érdemes metszeni a rózsákat?
Attól függ, pontosan milyen fajtáról van szó, de általánosságban elmondható, hogy a tavasz a legideálisabb időpont. A legkényesebb fajták a hibrid rózsák, ezért ezekre érdemes különleges figyelmet fordítani.
Fontos tudni, hogy a rózsákat akkor kell megmetszeni, amikor nyugalmi állapotban vannak. Ezt onnan lehet észrevenni, hogy még nem nyíltak ki a virágok, hanem még csak apróbb duzzanatok – rügyek – látszódnak a tövén. Ha ezek elkezdenek bepirosodni és megduzzadni, elérkezett a metszés ideje.
Mekkorára érdemes metszeni a rózsákat?
Nem jó, ha túl alacsonyan történik a rózsák metszése. Akkor ugyanis túl sok fás része vész el, és kevesebb lesz a hajtórügy. Ez pedig azt eredményezheti, hogy kevesebb virágban gyönyörködhetünk majd.
A rózsák metszése: mikre érdemes odafigyelnünk?
Végül néhány jótanács a jó végeredmény érdekében.
- Fontos a jó eszközválasztás: a metszőolló legyen tiszta és kellőképpen éles.
- A metszés előtt vedd szemügyre a rózsabokrot kicsit távolabbról, hogy a teljes növényzetet érzékeld. Ennek ismeretében jobban meg tudod állapítani, pontosan hol szükséges metszeni.
- Az elhalt vagy pusztulásnak induló, letört, száraz vagy nem egészségesnek tűnő ágakat mindenképpen érdemes lemetszeni a rózsabokorról. A gyenge, vékony hajtásokat sem árt eltávolítani.
- A metszés során vedd figyelembe, hogy minél levegősebb, átláthatóbb legyen a bokor, így több napfény éri a belsejét is.
- Próbáld minél egyenesebb vágásokkal végezni a metszést.
- A metszés kb. 45°C-ban, az ág felső részén, a rajta levő rügy felett kb. 0,5 cm-el történjen. Vágd addig, míg meglátod a vessző fehér belsejét.
- A végén az elszáradt levelektől is szabadulj meg, és kend be fehér, erre alkalmas ragasztóval a vágások helyét.