A kert, ősszel betakarják a fákról leérkező levelek.
A kerttulajdonosok többsége bosszankodik a hasznosítása helyett.
Kertünkben ősszel is komoly munka vár Ránk. A fákról lehulló levelek avarként díszítik udvarunkat,kertünket. Az ősz gyönyörű színeit látva, gondoljuk át, még mi is az, amiért még az avarra szükség lehet. Több hasznos állat és rovar, de a sündisznó vagy a katicabogár is ebben telelve várja a jövő évet.
A kert őszi feladatainak egyike az avar összegyűjtése
Díszfáink, gyümölcsfáink, bokraink védelmét biztosítja, megvédi őket a téli fagyoktól. Így tehát ezek körül nem szükséges a takarítás, marad a járda, az utak és a kert többi része.
Mihez kezdjünk vele?
Fontos tudni, hogy az összeszedett avart ne égessük el, hiszen több olyan oka is van, ami miatt ez elkerülendő.
- veszélyes,mert a tűzből kipattanó szikrát felkapó szél könnyen tovább viszi és tűzveszélyt okozhat.
- az égetés környezet szennyező hatású ezért ezt kerüljük.
- az ebben áttelelő állaltoknak menedékhelyül szolgálhat
- talajtakaróként kertünk növényeinket betakarva védi őket a fagyás ellen.
- komposzt készíthető : tápanyagban gazdag földet kaphatunk tavaszra belőle.
Komposzt készítés
Kertünk végén elhelyezhetünk, akár házilag is könnyen elkészíthető komposztáló helyet. Aprítsuk kisebb darabokra a leveleket. A legkönnyebben a gyümölcsfák levelei bomlanak le, majd a juhar, nyír, kőris levelei. Dió,vadgesztenye valamint a fenyő tűlevelei 2-3 év alatt bomlanak csak le. Előnyös, ha esős idő után tesszük mindezt, így a leveleken lecsurgó nedvesség segíti a komposztálás folyamatát, kevésbé kell utólag nedvesíteni. Tehetünk bele kisebb ágakat, gallyakat, utolsó fűnyírásunk alkalmával összegyűjtött füvet, ha állatokat is tartunk, akkor annak trágyájával is megszórhatjuk. Oltott mész, mészkőőrlemény, csontliszt, műtrágya is lehet benne.
Komposztálás előnyei:
- talajszerkezet javító hatású
- a komposztálás során az anyagban lévő kártevők, kórokozók elpusztulnak
- a komposzt a növények számára hasznos tápanyagok, mikroelemek forrása
- a komposzttrágyázás hatása tovább tart,mint a szerves trágyáé
- pohanyósabbá, zsírosabbá, dúsabbá teszi a talajt
A komposztot ajánlott 1-2 havonta átforgatni, majd felhasználás előtt átrostálni, hogy a nem tökéletesen komposztálódott ágak, levelek, nagyobb darabok ne kerülhessenek vissza a kertbe. Ezeket együk újra vissza a komposztálóhelyre, ezzel segítve, az új komposztálni kívánt növényeket.
A tavasz megérkezésére komposztunk barna termőfölddé alakul, melyet akár talajjavításra is felhasználhatunk:
Az ősz beálltával egyre kevesebb időt szentelhetünk kedvtelésünknek, a kertészkedésnek, de a természet színesbe öltöztetett élővilága kárpótolhat Bennünket érte. Minden kerti munkát befejezve, tegyünk nagy sétákat,kiránduljunk még az utolsó napos, jó időkben.