Az aranyfa (Forsythia) és az aranyeső (Laburnum) nagyon hasonlóak, mivel mindkét növénynek szép aranysárga virágai vannak és mindkét növény minden része mérgező.
Az aranyfa cserjeként nő, míg az aranyeső fa. Az aranyeső virágai rajzolatukban és méretükben eltérnek az aranyfáétól, az aranyeső virágai nagyméretűek, szárakon nyílnak és klaszter alakúak. Az aranyfáé viszont kisebbek, többnyire ágvégeken nyílnak és általában egyedül állnak.
Az aranyfa (Forsythia) egy csodálatos növény, amely tökéletes választás lehet a kertbe ültetni. A növény tavasszal virágzik, még a levelek megjelenése előtt, ami nagyon szép látványt nyújt a kertben.
A virágai jól mutatnak a kertben, a kertekben és a parkokban. Az aranyfa jól nő, és szépen formázható, így jól használható sövényként is. A növény jól tűri a hideget és a fagyot, így könnyen gondozható, és nagyon ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben. Általában az aranyfa a kert egyik legszebb dísze, és a virágai tavasszal jelzik a tavaszi ébredést.
Aranyfa vagy aranycserje (Forsythia) jellemzése, rendszertani besorolása
Az aranyfa (Forsythia) egy cserjeféle, amelynek a magassága általában 1-3 méter között van, de néhány faj esetén akár 5 méterre is megnőhet. A virágai arany-sárga színűek és még a levelek megjelenése előtt tavasszal nyílnak. A rendszertani besorolása a Forsythia a kutyabogyó (Oleaceae) családjába tartozik. A cserje felépítése erős, ágai kitárulóak, levelei olvadtak, szárnyasak.
Az aranyfa (Forsythia) természetesen Ázsiában honos, de manapság széles körben elterjedt a világ számos részén, mint dísznövény. Elsősorban erdőszéleken, mezőkön és dombokon található, de jól adaptálódik a városi környezethez is. A legjobban a napos, jól vízelvezető, közepesen száraz talajokat kedveli, de jól tűri a szegényes talajokat és a szennyezett levegőt is.
Ültetése, szaporítása
Az aranyfa (Forsythia) ültetése legjobb tavasszal vagy ősszel történni, a talaj pedig napos és jól vízelvezető legyen. A növényt tápanyagban gazdag, közepesen száraz talajba ültessük. Az ültetés előtt a növényt legalább 2-3 órára áztassuk be, hogy a gyökérrendszere jól átázzon. Az ültetés után rendszeresen öntözzük, és a talajt is tartsuk nedvesen, amíg a növény meg nem gyökeresedik.
Az aranyfa (Forsythia) szaporítása legegyszerűbb módja a bokrosodással, amit általában tavasszal vagy ősszel végeznek. Egy érett, egészséges ágat válasszunk, és 2-3 cm-es rügyeket vágjunk le róla. Az így nyert rügyeket ültessük el egy kis cserépben, és úgy ápoljuk, mint a felnőtt növényt. Az így elültetett rügyek általában 2-3 év alatt nőnek fel növénnyé.
Az aranyfa további szaporítása lehetséges rügyeket és levél alapú szaporítással is.
Aranyfa vagy aranycserje gondozása
Az aranyfa (Forsythia) gondozása nagyon egyszerű, és a növény jól tűri a vágást és a formázást.
Az aranyfa öntözése: Az aranyfa jól tűri a szárazságot, de ha a talaj száraz, akkor öntözzük rendszeresen.
Az aranyfa tápanyag-ellátása: Az aranyfa jól fejlődik tápanyagban gazdag talajban, de ha a talaj szegény, akkor tápoldattal tápláljuk.
Az aranyfa vágása: A vágás segít a növénynek karcsúbb, rendezettebb formát ölteni, és sűrűbb virágzást elérni. A vágás legjobb időpontja a virágzás után.
Az aranyfa betegségei és kártevői: Az aranyfa ritkán szenved betegségektől és kártevőktől, de ha a talaj túl nedves, akkor gyakrabban szenved gyökérrothadástól. Ha a növényt túl sokat öntözzük, akkor a talajban lévő kártevők és gombák is elszaporodhatnak.
Aranyfa vagy aranycserje teleltetése
Az aranyfa (Forsythia) jól tűri a hideget és a fagyot, így nincs szükség különösebb teleltetésre. Azonban, ha a növénynek van egy fiatalabb, kevésbé fejlett gyökérrendszere, akkor érdemes a talajt a tél elején borítani egy réteg levelekkel, vagy fűrészporral, hogy a gyökerek ne fagynak be.
Egyes régiókban, ahol a téli hideg rendkívül szélsőséges, az aranyfa talajtakaróval való teleltetése javasolt.
Az aranyfa nagyon jól tűri a hideget, így a téli fagyok nem okoznak kárt a növényben. Azonban, ha a növény állandóan a hidegben van, akkor a virágzás később kezdődhet, vagy akár elmaradhat is.
Aranyfa vagy aranycserje (Forsythia) betegségei, kártevői
Az aranyfa (Forsythia) általában ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, de néha előfordulhatnak olyan problémák, mint:
-Levélrothadás: ez a betegség akkor fordul elő, ha a talaj túl nedves, vagy ha a növény túl sokat öntözünk. A levelek elszíneződnek, elszáradnak és lehullanak.
-Levéltetvek: ezek a kártevők a leveleken élnek és rágják őket.
-Rügy- és virágkártevők: ezek a kártevők a virágokban élnek és rágják őket.
-Gombabetegségek: ezek a betegségek akkor fordulnak elő, ha a talaj túl nedves, vagy ha a növény túl sokat öntözünk.
Az aranyfa betegségeinek és kártevőinek megelőzésére és kezelésére, ajánlott a talajt jól szellőztetni, a növényt megfelelően öntözni és a kártevőket és a betegségeket időben észlelni, és alkalmazni a megfelelő ellenőrzési és kezelési módszereket.
Felhasználása
Az aranyfa (Forsythia) nagyon szép és hasznos növény, amelyet számos módon lehet használni:
-Dísznövényként: Az aranyfa virágai tavasszal nyílnak, még a levelek megjelenése előtt, ami nagyon szép látványt nyújt a kertben. A virágai arany-sárga színűek
-Sövényként: Az aranyfa jól nő, és szépen formázható, így jól használható sövényként is.
-Egyéb használata: Az aranyfa gyümölcse is hasznos lehet, mert a bogyós gyümölcsök, amelyeket a növény termel, hasonlóak a kökényhez. A gyümölcsökben található magokat használják a különböző gyógyászati célokra is.
-Dekoratív célokra: Az aranyfa virágai jól mutatnak a vázában és a koszorúkban.
-Kertészeti célokra: Az aranyfa jól formázható, és gyorsan növekszik, így használható kertészeti célokra is, például sövényként elválasztásra.
Fűszer és gyógynövények
Kerti ötletek témájú cikkek
Kerttervezés témájú cikkek
Kertépítés témájú cikkek
Díszkert témájú cikkek
Gyógynövényinfó