Egy kis buddhista éden – a japánkert
„Lehullott szirom
repül vissza az ágra?
Csak egy lepke volt.”
(Moritake, ford: Rusznák György)
A Távol-Kelet és a nyugati világ az emberiség történelme során rendkívül messzire sodródott egymástól. A két különböző kultúrát a másik igen nehezen tudja csak megérteni, mégis rengeteg minden van, amit mi, nyugatiak eltanulhatnánk tőlük. Szerencsére erre egyre többen döbbennek erre rá, sok kísérlet történt arra, hogy a kétféle szemléletet egymáshoz közelítsék – több-kevesebb sikerrel. Cikkünk kissé ellentmondónak tűnő címe is erre próbál rámutatni.
De félretéve a tréfát, a japán, kínai filozófia alapvetően rendkívül bölcs meglátásokat tartalmaz. Boldog az az ember, aki ezekből az életszemléletekből sikeresen tud néhányat alkalmazni, hiszen sokkal könnyebben fogja elviselni az élet nehézségeit.
Civilizációnk rohanó, haszonközpontú világából kiváló lehetőséget adhat nekünk, ha otthon van egy japánkertünk, ahol kicsit megpihenhetünk, közelebb kerülhetünk a természethez.
Mi is az a hagyományos japánkert?
Érdekes módon a japán kertművészet a kínai hatására kezdett el virágozni. Később aztán ebből alakult ki a japánok egészen sajátos, jellegzetes stílusa. Nemcsak magánkertekben, hanem nyilvános parkokban, templomok mellett, illetve történelmileg jelentős helyszíneken is megtalálhatóak.
A japánkert gyakorlatilag maga is egy filozófia, egy különleges kompozíció, melynek kialakításánál olyan szempontokat vesznek figyelembe, mint:
- az évszakok, időjárás
- a szemlélő nézőpontja
- esztétika
- gondolati mélység
Japánkert – miben tér el a nyugatitól?
A legfeltűnőbb különbség az általunk megszokott kertrendezési szokásokhoz képest az, hogy nálunk a geometria a meghatározó a kialakításkor. Ezzel szemben a japánkertek esetében inkább a térbeli harmónia elérése a fő cél. A szabálytalan elrendezések, buja, szabadjára engedett növényzet a természethez közelítenek, így lesznek szemet gyönyörködtetőek. Az, hogy ezek a kertek tudatos, értő kezek munkái, a japánkerteknél szinte felismerhetetlen. Ezzel szemben egy nyugati típusnál rögtön feltűnik az emberi beavatkozás nyoma.
Japánkertek típusai
A japánkertek többféle stílusúak lehetnek:
- „teakertek”
- „üldögélőkertek”
- „sétakertek”
- „tókertek”
A legismertebb mégis talán a kareszanszu, azaz a sziklakert, melynek fő jellegzetessége, hogy nem a növények dominálnak benne. Víz sincs, inkább kavicsokkal, homokkal igyekeznek a hiányát pótolni. Alacsony bokrok, érdekes formájú szikladarabok és sok-sok moha is van.
Hogyan varázsolj japánkertes hangulatot otthonodba?
A hagyományos japánkert fő elemei a következők:
- víz
- sziget
- szigetre vezető híd
- lámpás (jellemzően kőből)
- kerti pavilon (teaház)
A sziklakert kialakítását már megmutattuk.
De másképp is lehet egyszerűen japánkerti hangulatot teremteni a saját környezetünkben. Ez egyszerűbb, mint gondolnád!
- néhány érdekes formájú kő- vagy szikladarab,
- kis tavacska
- sok-sok lámpás
- kis pagoda
- keleti növények: bambusz
- moha
- …és persze mindenképp természetesség!
A fentiek közül bármit könnyen beszerezhetsz magadnak. Ha pedig megvan, nincs más dolgod, mint gyönyörködni benne, érezni, ahogy eláraszt a belső béke és nyugalom. Mi más is ez, mint egy saját, külön bejáratú, buddhista éden?!