Lestyán, a vicces nevű, ám annál praktikusabb fűszernövény
Nagyanyáink falusi növénye a te kertedben is díszeleghet
A fűszernövény – számos társához hasonlóan – nemcsak már az ókortól kezdve népszerű, de még gyógyhatással is rendelkezik. A tetejében pedig rendkívül vicces neveken is emlegetik hazánkban. Íme most néhány érdekes tudnivaló a lestyán fűszernövényről.
A lestyán fűszernövény rendszertani besorolása, előfordulása
Hivatalos neve orvosi lestyán. A zellerfélék családjába tartozó, kedvelt évelő fűszer- és gyógynövény.
Hazánkban még ezeken a neveken is emlegetik a lestyánt: lóstya, leustyan, lecsihan, levescsík, levestikom, levestököm, löböstök.
A fűszernövény eredetileg Dél- és Nyugat-Ázsiából származik, hazánkban már régen is megtalálható volt a falusi kiskertekben. Főleg a Mátrában rendelkezünk nagy lestyán-állománnyal, de akár vadon is találkozhatunk vele nedves, erdei területeken.
A lestyán fűszernövény jellemzése, igényei, termesztése, szaporítása
A fűszernövény akár másfél-két méterre is megnőhet. Szárai üregesek, vastagok, levelei fényes világoszöldek, virágai aprók, sárga színben pompáznak, termése sárgásbarna.
A fűszernövényt akár magunk is termeszthetjük a kertünkben. Kedveli a hazánkra is jellemző, mérsékelt éghajlatot, bár a meleget is szereti. A lestyán fényigénye azonban magas, félárnyékos helyen csökken illóolajtartalma, amitől az íze és illata is veszít intenzitásából.
Óvjuk a lestyánt a fagytól, mert nem tesz jót a leveleinek. Szerencsére azonban gyökereit nem viseli meg annyira a hideg. Vízigénye magas, de gyökerei mélyre hatolva elérik a vizet, amennyiben laza, levegős talajba ültetjük. A teljesen homokos talajt azért kerüljük az esetében, és lehetőleg olyan fajtát válasszunk, melynek magas a tápanyagtartalma. Ezenkívül óvjuk lestyánunkat a gombás megbetegedésektől (pl. peronoszpóra), valamint a levéltetvektől.
A növényt könnyű szaporítani, maggal, palántázással, tőosztással is próbálkozhatunk. A magokat késő ősszel, a fagyok előtt érdemes elvetni, a tőosztáshoz viszont inkább a tavaszi időszak a megfelelő.
A fűszernövény felhasználása
A növény frissen és szárított formában is kiváló, elsősorban a leveleit és gyökerét hasznosítják különböző célokra. Ez utóbbi használatos a gyógyszeriparban, de a konzervipar is kiaknázza előnyeit.
A lestyán fűszernövény többek között tartalmaz illóolajat, gumit, cukrot és angelikasavat is. Aromája kissé emlékeztet a görögszénára és zellerre, jellegzetesen intenzív, ezért kis mennyiségben szokták alkalmazni.
A fűszernövény tea formájában fogyasztva számos jótékony hatással is bír: vizelethajtó, étvágynövelő, emésztést elősegítő tulajdonságokkal is rendelkezik. Jól jöhet továbbá alkohol- és nikotinmérgezés tüneteinek enyhítésére is.
A lestyán fűszernövény felhasználása a konyhában
A fűszernövény gyökere és termése hasonlít a levél ízére, csak annál kicsit intenzívebb. Fűszerként a lestyánnak a magját is hasznosítják, például pékáruk ízesítésére.
A lestyán fűszernövényt többek között használják savanyúságok, ecetek ízesítésére, paradicsomos mártásokhoz, burgonyás ételekhez. De levesekben és diétás italokban is találkozhatunk jellegzetes ízével. Sőt, még likőröket is ízesítenek vele.