Koriander: a furcsa illatú, ősi fűszernövény
…és a petrezselyem, ami cigány
Bár a koriander eredetileg főképp Ázsia kedvelt fűszernövénye volt, mára már az egész világon elterjedt. Hazánkban is igen nagy népszerűségre tett szert. Ez talán nem is véletlen: elvégre a fűszernövény rendkívül sokoldalúan felhasználható, és ráadásul még kertünkben is könnyedén termeszthetjük.
A koriander fűszernövény jellemzése, származása, nevének eredete
A növény az ernyősvirágzatúak rendjébe, ezen belül pedig a zellerfélék családjába tartozó egyéves, lágyszárú fűszernövény. Származási helye a Földközi-tenger vidéke, és már az ősidőktől fogva ismert volt.
A hivatalos „coriandrum” elnevezés valószínűleg a görög eredetű „korisz” (poloska) szóból eredhet. Ennek oka valószínűleg a friss hajtás különös, poloskára emlékeztető szaga lehet.
A fűszernövény még számos más néven ismert nálunk. Így például: beléndfű, bolhafű, bors, cigánypetrezselyem, csimázillatúfű, kertibors, kerti koriander, sobrabori, sobraborifű, kínaipetrezselyem, koriandrom, koriandromfa, pakilintsfű, temondádfű, vagy éppen zergefű.
A koriander fűszernövény megjelenése, igényei, szaporítása
A koriander fűszernövény, ha jól érzi magát, akár másfél méteresre is megnőhet. Szára hosszú, elágazó, levelei változatosak: alul kerekded, a szárakon nyeles, míg felül sallangos levelek ülnek hajtásai felső részén.
A fűszernövény akár magától is megterem, így kertünkben is termeszthetjük. Néhány dologra azért nem árt figyelnünk: a koriander fűszernövény nem szereti a szélsőséges körülményeket. Így a túlzottan erős napsugárzástól, hőségtől, de a hideg, fagyos időtől is óvjuk a koriandert. De azért az sem árt, ha olyan helyen van, ahol kap fényt, legalább napi 8 órán át.
Ha pedig igazán sok, egészséges koriandert szeretnénk kertünkben, akkor gondoskodjunk a bőséges – de nem túlzott – öntözésről és a tápanyagdús talajról. Szerencsére a koriander furcsa illata miatt nem különösebben kedvelt a kártevők körében, inkább csak a csigák rágcsálhatják meg fiatal korában.
A koriander fűszernövényt magról érdemes termeszteni, kora tavasszal, március-április környékén. Érdemes rögtön oda ültetni, ahol a végleges helye lesz, mivel hosszú gyökereinek árthatunk azzal, ha megbolygatjuk.
A koriander fűszernövény felhasználása
A fűszernövény sokoldalúan felhasználható növény, mind a zöldje, mind a magja, valamint gyökere jó lehet valamire. Leginkább persze a magja vagy a levele miatt szokták termeszteni.
A növényt egyébként egy nagyon egészséges fűszernövény, köszönhetően magas C-vitamin-tartalmának. Ezenkívül találhatóak benne különböző illóolajak, cukrok, fehérjék is. Gyógyhatásai miatt többek között emésztési problémákra, felfúvódás ellen használják.
A koriander illóolaját a kozmetikai és élelmiszeriparban is hasznosítják, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújt.
A fűszernövény felhasználása a konyhában
A fűszernövény levelét akár frissen is fogyaszthatjuk. Tehetjük még szendvicsekre, salátákba, de sültekhez, kolbászok ízesítésére is kiváló. De szoktak még süteményeket, sört, likőröket, gint is fűszerezni vele, ánizs helyett.