A kakukkfű (Thymus) évelő és népszerű fűszernövény
+1 jótanács, hogyan érdemes használni
Ha valaki szereti a latinos ételeket és ízvilágukat, akkor biztos, hogy a kakukkfüvet is szeretni fogja.
Jellegzetes illata, különleges aromája kifejezetten népszerűvé tette ezt az évelő növényt: tudj meg többet a kakukkfűről!
A fűszernövény származása
Nem véletlen, hogy az olaszos ételek kedvelt fűszere, hiszen a Földközi-tenger környékéről származik, innen indult világhódító útjára. Manapság pedig már Európa, Ázsia és Észak-Amerika mérsékelt éghajlatú részein is elterjedt.
Magyarországon is igen népszerű: elsősorban haszonnövényként termesztik fűszerkertekben. Több más néven is emlegetik hazánkban, mint például: kakucskafű, vadcsombor, tömjénfű, démutka vagy balzsamfű.
A kakukkfű megjelenése, fajtái
Évelő növény, és az árvacsalánfélék családjába tartozik.
Lassan nő, kb. 10-15 cm magasra, bár vannak olyan fajtái is, amelyek akár 40 cm hosszúra nyúlnak. Levelei és virágai kicsinyek, és egyfajta növényszőnyegként takarják a talajt olyan területeken, ahol nem járnak sokan. Virágai lilásvörös vagy rózsaszínűek, és az ágak végén találhatóak.
Magyarországon a mezei kakukkfű a legelterjedtebb, elsősorban mészkőhegységekben és szárazabb, füves réteken találhatjuk meg – ami nem nehéz, jellegzetes illatának köszönhetően. Egyéb fajtái:
- fénylő kakukkfű,
- citromillatú kakukkfű,
- hegyi kakukkfű,
- korai kakukkfű,
- homoki kakukkfű.
A kakukkfű évelő és fűszernövény igényei, gondozása
Évelő azok közé a növények közé tartozik, mely cserépben, erkélyen egyaránt könnyen nevelhető, főleg, ha sok napfény éri. A legegyszerűbb, ha előnevelt palántaként szerezzük be, és tavasz végén-nyár elején ültessük ki. Július-augusztus táján virágzik.
Nem különösebben igényes növény: számára elegendő az általános termőföld, illetve a rendszeres öntözés. Mérsékelten bírja a telet: mínusz 15°C fok már túl hideg lehet neki. A napfényt viszont szereti és igényli is: ha a világos konyhaablakunkba tesszük, kellemes illatával fogja meghálálni a törődést.
Annak köszönhetően, hogy évelő növény, tavasszal újranő. Évközben egyébként nem kell vele sokat foglalkozni, mindössze esetleg érdemes néha kigyomlálni, és tél végén visszavágni az öreg hajtásokat.
A kakukkfű évelő és fűszernövény főbb felhasználási területei
Elsősorban fűszernövényként tartják, kellemes illata és íze miatt, de felhasználják például a parfümiparban is.
Fűszernövényként leveleit kiszárítva használják, de a legjobb, ha frissen, a kertünkből szedve ízesítjük vele ebédünket.
A fűszernövény az alábbi ételek ízesítésére alkalmas:
- húsos, halas, vadas ételek,
- kolbász, hurka, májasok,
- levesek,
- saláták, öntetek.
Ezen kívül nagyon kellemes ízt ad a sajtos, gombás ételeknek is.
Tipp:
Óvatosan az adagolással: domináns íze miatt, ha túl sok kerül az ételbe, keserűvé válhat tőle az íze.