A ginseng (Panax) gyógynövény akár kerted dísze is lehet!
A ginzeng (vagy ginszeng, külföldiesen ginseng) gyógynövény egyre ismertebbé és elismertebbé válik hazánkban is.
És erre minden ok megvan: a ginzeng gyökere mára számos kedvező, elismert gyógyhatással rendelkezik. És a jó hír az, hogy olyan faj is van, ami a hazai körülményeket is bírja. Így hát, aki szeretné, akár saját kertjében is termesztheti.
A ginseng (Panax) gyógynövény eredete, származása
A ginzeng az ernyősvirágzatúak rendjébe és azon belül az aráliafélék (borostyánfélék) családjába tartozó nemzetség.
A ginzeng Távol-Keletről származik, és mintegy 5000 évvel ezelőtt bukkantak rá Észak-Kína hegyeiben. Korábban inkább csak étkezési célokra használták, de azóta, gyógyhatásainak köszönhetően, világszerte elterjedt, és alkalmazzák különböző panaszok enyhítésére.
A ginzeng elnevezés a kínai „zsensen”, azaz embergyökér névből származik. A név oka, hogy a növény alakja kicsit hasonlít az emberére. De ma már az emberek egészségére való jó hatásaival is kiérdemelte ezt az elnevezést.
A ginseng gyógynövény fő fajtái
A borostyánféléknek két nagy alcsaládja van és rengeteg alfaja. Közülük a legismertebb három alfaj:
- Ázsiai ginzeng (Panax ginseng)
- Amerikai ginzeng (Panax quinquefolius)
- Szibériai ginzeng vagy tajgagyökér cserje (Eleutherococcus senticosus)
Mindhárom faj számos előnyös gyógyhatással büszkélkedhet, ám alapvetően az ázsiai ginzenget tartják az Igazi, eredeti ginzengnek.
Ettől függetlenül a szibériai ginzengnek hasonlóak a gyógyhatásai, és ráadásul bírja a magyar klímát is.
A ginseng gyógynövény megjelenése, igényei
A szibériai ginzeng cserjeféle, de van 7 méterre növő fás szárú változata is. Lombhullató növény, tövisekkel kb. 10-15 cm hosszú, csipkés levelekkel, dísznövényként és sövényként is használhatjuk. A ginzeng virágai sötét árnyalatúak: fekete, bíborfekete vagy sötétkék színekben pompáznak.
A szibériai ginzeng a talaj minőségére nem túl érzékeny, a homokos, agyagos földet egyaránt kedveli. Elsősorban a jó vízáteresztő mélyrétegű talajok a legjobbak számára.
A ginzeng cserje nem különösebben igényes, a mostohább körülményeket is bírja, magvetéssel és sarjazással is jól szaporítható.
Ha gyógynövényként tartanánk, érdemes tudni, hogy a ginzeng gyökere, amit erre használnak, csak 6-7 év múlva lesz kellőképpen fejlett. Így a leszüretelésével kicsit várnunk kell.
A ginseng gyógynövény gyógyhatásai
Az ázsiai ginzeng gyökere több értékes hatóanyagot, köztük vitaminokat, olajakat, szénhidrátokat tartalmaz, melyeknek a következő gyógyhatásokat köszönhetjük.
- csökkenti a stresszt:
- növeli a fizikai és szellemi teljesítményt, így a munkateljesítményt is,
- fokozza a koncentrálóképességet,
- csökkenti a fáradtságot, kimerültséget,
- segít a betegség utáni lábadozásban;
- csökkenti a vércukorszintet;
- immunerősítő hatással rendelkezik;
- megelőzi többek között a:
- szembetegséget,
- máj megbetegedéseit,
- érelmeszesedést.
A gyógyászaton kívül továbbá a ginzeng a kozmetikaipar egyik kedvelt összetevője. Ezt annak köszönheti, hogy bőrápoló hatása is előnyösnek bizonyult.