A palánta vetés ideje – mikor ültessünk?
Ha közeleg a tavasz, ébred a természet, és vele együtt ébredünk mi is. Körülnézünk, és úgy érezzük, teli vagyunk energiával: ideje nekilátni a kerti munkálatoknak! Mindenekelőtt szépítsük meg a kertünket! Palántázzunk minél több növényt, hogy mihamarabb szemet gyönyörködtető virágkavalkádban pihenjük ki otthonunkban a nap fáradalmait! De mikor is van pontosan a palánta vetés ideje?
A palánta vetésének ideje akkor jöhet el, ha megtettük a szükséges előkészületeket
A palánták vetési ideje több tényezőn múlhat:
- az adott növényfajtától, annak fejlődési, érési idejétől;
- attól, hogy mi mikorra szeretnénk az érett növényünkben gyönyörködni;
- a palántázáshoz való időjárástól;
- és végül attól, hogy mikor van meg minden előkészület ahhoz, hogy elkezdjük a palánták vetését.
A palánta vetés ideje előtt meg kell teremteni hozzá a feltételeket
Ahhoz, hogy el tudjuk kezdeni a palántavetést, előtte kell némi előkészület. Ezek közül a legfontosabbak:
- A palántázáshoz szükséges magok beszerzése
- A palántázás termőtalajának előkészítése
Ha a magok kikeltek, jöhet a palánta vetésének ideje
A palántanevelés körülbelül 6-8 hétig tart, ezt követően egy hétig szoktatni kell a palántákat a majdani külső körülményekhez. A magok ültetését, nevelését tehát a kiültetés előtt mintegy 7-8 héttel érdemes elkezdeni.
Nem mindegy azonban, hogy milyen magokat és hogyan vetünk el. Ahhoz, hogy a magokból végül palántázható növénykék váljanak, ezekre érdemes odafigyelni:
- nem mindegy, hogy milyen magot veszünk
Ahhoz, hogy egészséges palánták fejlődjenek ki a magokból, csakis megbízható szakboltból érdemes megvásárolni őket.
- a magvak számára ideális körülmények megteremtése
Minden növénynek megvan a maga igénye, amivel fontos tisztában lennünk ahhoz, hogy a magok idővel kicsírázzanak. Gondoskodj idejében:
- a megfelelő hőmérsékletről (legalább 20°C, de a melegigényes növényeknek 22-26°C is lehet), a huzatmentes környezetről;
- a vízellátásról;
- a megfelelő talajminőségről.
A magoncok kifejlődéséig kerüld a szélsőséges helyzeteket. Azaz ne legyen se túl meleg, se túl hideg az adott növénynek, ne locsold túl, de kapjon elegendő vizet.
A palántavetés idejére álljon készen a termőtalaj
A téli időjárás kiszárítja, megkeményíti a talajt. Ezért ahhoz, hogy a palánták megfelelő termőtalajba kerüljenek, előtte kicsit érdemes megmunkálni, fellazítani. Erre a legjobb módszer az alapos gereblyézés.
Érdemes lehet a talajt egy kicsit feldúsítani némi humusszal, tápanyagokkal. Erre a legalkalmasabb az istállótrágya, de lehet hozzá komposztot, egyéb trágyákat (sertés, gomba, tőzeges) is használni. Lényeg, hogy a palánta megkapja a szükséges tápanyagokat.
A talaj minősége a későbbiek során is fontos lesz. Ha elég jó a szerkezete, akkor segít abban, hogy a szárazabb nyarakon is viszonylag jó meg tudja tartani a vizet. Így kevésbé fenyegeti növényeinket a kiszáradás veszélye.