Moha tenyésztés
+1 tuti recept a moha elterjesztésére
A szép zöld mohaszőnyeg nemcsak egészséges, de különleges hangulatot is varázsol környezetünkbe. Korábban inkább a természetes hatást kedvelő japánkerteknek volt egyik meghatározó alkotóeleme. Mára azonban már sokan kedveljük megnyugtató látványát saját kertünkben is.
Ha szerencsénk van, olyan a környezetünk, melyben a moha könnyen és szívesen nő, terjed. Ám ha magától nem alakul ki, manapság már lehetőség van a moha tenyésztésére is.
Moha tenyésztés – nem véletlen, hogy Japánban jól érzi magát
A moha egyébként az egész világon szinte mindenütt megtalálható növény, és számos faját ismerjük.
A moha elsősorban olyan helyeken tenyészik önállóan, melyeknek klímája mentes az ingadozásoktól, illetve nagy a páratartalmuk. Japánban például rengeteg moha él, köszönhetően éghajlatának, és szigetországként kiválóan biztosítja neki a megfelelő körülményeket.
Moha tenyésztés: milyen körülmények között érzi jól magát a moha?
A magas páratartalom mellett a moha számára fontos, hogy olyan termőtalajhoz jusson, aminek magas a tápanyagtartalma.
A moha egyúttal érzékeny növény is, nem mindegy, mivel öntözzük, és milyen környezet veszi körül. A vezetékes víz például a pusztulásukat is okozhatja, mivel annak a moha számára túl magas a kalcium- és magnéziumtartalma.
Mohatenyésztés szempontjából ugyancsak nem alkalmasak az olyan területek, amelyek erős légszennyezésnek vannak kitéve. Így a forgalmas autóutak környékén élőknek nehezebb lesz a dolguk, ha szép nagy mohaszőnyeget szeretnének a kertjükbe.
Végül pedig a mohakedvelők számára jó tanács, hogy lehetőleg savas esőktől mentes területeken fogjanak mohatermesztésbe, mert arra is érzékeny.
Moha tenyésztés hazánkban áttelepítéssel
Hazánkban Magyarországon is egyre nagyobb érdeklődés övezi a mohatenyésztés legjobb módszerének kifejlesztését. A gödöllői Szent István Egyetem Kertészettudományi karának dísznövénytermesztési tanszéke többek között kifejezetten a mohák áttelepítésének, szaporításának lehetséges módjaival is foglalkozik.
Kissé nehezíti azonban a helyzetünket, hogy a mi éghajlatunk szárazabb és melegebb, mint ami a mohatermesztéshez igazán megfelelő lenne. Azért persze léteznek hatékony mohaszaporítási megoldások. A legegyszerűbb, ha felszedjük a mohapárnákat, és a kívánt helyre telepítjük. Ennek azonban az a hátránya, hogy nem lehet vele kellően nagy felületeket elborítani. Japánban ezt például úgy oldják meg, hogy kis mohapárnakockákat telepítenek sakktáblaszerűen egymás közelébe, melyek idővel azután összenőnek.
Mohatenyésztés: íme a bevált mohaszaporító „turmix”
Hazánkban több mohaterjesztési kísérlet közül az egyik különösen ígéretesnek tűnik. E módszer lényege, hogy készítenek egy speciális, szárított mohát is tartalmazó elegyet, melyet azután a mohatermesztésre szánt területre közvetlenül eljuttatnak. Ez a mix a mohán kívül tartalmaz még túrót, sört/ tejet illetve vizet. Ezeket összedolgozva kapják meg ezt a különleges pépet.
Ha a turmix szétterjesztése megtörtént, a moha tenyésztéséhez már csak arra kell ügyelni, hogy kellően nedves maradjon a terület. Természetesen lehetőleg a vezetékes víz használatának elkerülésével.