Leander teleltetése, így lesz jövő nyárra leandered tele virággal
Szeretnéd, hogy a leandered túlélje a telet? Sőt, tavaszra szebb legyen, mint új korában?
A leander szívet melengetően szép, de sajnos érzékeny a télre és a hidegre, ezért a teleltetése trükkös.
Összeszedtük a szükséges tudnivalókat egy helyre.
Leander teleltetése beltérben
A leander az átmeneti, gyengébb fagyokat még kibírja kint a szabadban. A hideg segít nekünk abban, hogy a rajta lévő kártevők elpusztuljanak. fagypont körül már érdemes védettebb helyre tenni őket, a tartósnak tűnő mínuszok esetén pedig beköltöztetni.
Teleltetés előtt teendők
Szabadítsuk meg a leandert a kártevőktől, lehetőleg vegyszermentes úton. Azonban arra ügyeljünk, hogy mielőtt bevinnénk a téli helyére, száradjon meg a növény.
Aztán pedig metsszük meg. Ha tavaszra időzítjük a metszést, azzal eltolódik majd a tavaszi virágzása.
Hol fogja magát jól érezni a leander?
A leander szereti a fényt, ezért nem túl sötét válasszunk számára. Télen alszik a növény, ezért 6-8 fok körüli helyen már remekül átvészeli a telet. Nem probléma számára, ha lekerül a pincébe vagy be a garázsba, amennyiben az száraz és fűtetlen.
Télen ne tápoldatozzuk, hiszen a növény alszik. A locsolást is vegyük minimumra, azonban arra ügyelni kell, hogy a földlabda ne száradjon ki.
Meleg lakásban teleltetés teendői
A meleg lakás sajnos nem ideális, hiszen fényes, a növény nem tud pihenni. Locsolni is többet kell, ami veszélyekkel jár. Ha nincs más lehetőség, akkor ezzel boldogulunk, tehát nézzük a teendőket.
A lehető legkevesebbet locsoljuk, de ki nem száradhat.
A melegben biztosan számíthatunk a kártevők megjelenésére, ezért gyakran kell ellenőrizni és szükség esetén lemosni, vagy akár a föld felső rétegét is szükséges lehet eltávolítani. Tavasszal vissza kell vágni.
Leander teleltetése a szabadban
Érdemes előre gondolkodni, és eleve védett helyre telepíteni. Egy teljesen szélvédett helyen, ahol nem fúj a szél, megfelelő fagyvédelemmel átvészelheti a telet. Védett teraszon, úgy, hogy a padlót is szigeteljük, elég jók az esélyei.
Teendők a tél beállta előtt
A leander alatt a padlót és a cserepet is szigeteljük, körbetekerhetjük akár buborékfóliával. Ha több növényünk is van, tegyük őket egymás mellé, vigyázni fognak egymásra. Az ágakat pedig borítsuk be hálóval.
Teleltetés teendői
A legfontosabb, hogy a locsolás elegendő, de ne túl sok legyen. A nagyobb növényeknek hetekig elegendő egy locsolás.
A növények kapjanak levegőt, szellőztessünk, de ne fázzanak meg.
Vizsgáljuk őket rendszeresen, és ha kártevőt észlelünk, gondoskodni kell a lemosásról.
Kora tavasszal, ahogy elmúltak a fagyok, vigyük ki őket a szabadba, kapjanak napfényt, de ne tegyük őket a tűző napra, fokozatosan szoktassuk őket.
Tápanyagot adni elegendő az első hajtások megjelenésekor.
Összefoglalva:
A leander amilyen szép, olyan trükkös a teleltetése. Leginkább a védett, 6-8 fokos, árnyékos helyet szeretik télen, ahol nyugodtan alhatnak. A szellőzésről, és a rendszeres kártevő ellenőrzésről gondoskodnunk kell, azonban a locsolást csökkenthetjük és tápanyagozásra egyáltalán nincs szükség.
A leander gondozása a teleltetés után