A szépnevű kamilla, a növények doktora
…az egyik legsokoldalúbb gyógynövény
A kamilla nemcsak dallamos nevével, de kedves, egyszerű, de elegáns megjelenésével is hódít. Ám a gyógynövény nemcsak külsőleg jó nekünk, hanem belsőleg is. Ismerd meg azt a gyógynövényt, amit akár kerted gyógysarkában is termeszthetsz!
A szépnevű kamilla gyógynövény – ami valójában nem is kamilla
A gyógynövény tudományos beazonosítására az „orvosi székfű” eggyel kevésbé jól hangzó nevet használják hivatalosan. De valószínűleg a mindennapi ember számára már csak kamilla marad – orvosi megnevezésének minden gyógyhatásával együtt. 🙂
A népnyelvben azonban találhatunk ezeknél még izgalmasabb neveket is a gyógynövényre. Így például: Szent-Iván pipitér, nemes pipitér, anyafű, szüzekanyja vagy éppen bubulyka.
A kamilla gyógynövény eredete
A gyógynövény a fészkesvirágzatúak rendjébe tartozik. A hétköznapi kamillát egyébként gyakran összekeverik az ugyancsak gyógyhatásokkal rendelkező római kamillával, ami – névrokonával együtt – ugyancsak az őszirózsafélék családjába tartozik. A köznyelvi „valódi kamilla” pedig az úgynevezett német kamillafajta.
A gyógynövény eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik, ám mára már az összes mérsékelt övi vidéken megtalálható. Szinte bárhol találkozhatunk a kamillával, akár az út szélén, akár mezőkön, parlagon heverő területeken.
Magyarország az egyik legnagyobb kamillatermesztő ország, de Csehországban, Németországban is előszeretettel szaporítják.
A kamilla gyógynövény igényei
A kamilla külsejét talán nem is különösebben szükséges részletezni, hiszen mindenki találkozott már ezzel a helyes kis virággal. De azért jó tudni, hogy 10-40 cm magasra nőhet, termése szürkésfehér, és kellemes az illata. 🙂
A kamilla egynyári növény; kedveli a fényt és a meleget, sőt, kifejezetten jól viseli a szárazságot.
Az orvosi székfű táptalajigénye eleinte minimális, viszonylag bárhol eléldegél, de a későbbiek során már szüksége van tápanyag-utánpótlásra.
A kamillát magról ősszel érdemes, vetni, de tavasszal ültethetünk előnevelt palántákat is. A kamillát csak akkor kell öntözni, ha sokáig van nagy szárazság.
Az orvosi székfű gyógynövény gyógyhatásai
A gyógynövény különleges, jótékony hatásai már az ősidőktől fogva köztudomásúak voltak. A legfontosabb talán gyulladáscsökkentő hatása, de ezen kívül számos egyéb kedvező tulajdonsága van:
- tisztítja a légutakat;
- nyugtató hatású;
- görcsoldó;
- segíti a sebek gyógyulását;
- csillapítja a köhögést;
- enyhíti a gyomor-, epe- és bélpanaszokat.
A kamilla gyógynövény felhasználása
A kamillát – virágjában található illóolajai miatt – előszeretettel alkalmazzák a kozmetika- és gyógyszeriparban is, például a haj, köröm és bőrünk ápolására. A gyógyászatban virágzatát és annak kivonatait hasznosítják.
A kamillát felhasználhatjuk frissen leszedve, illetve szárított formában is. Leggyakrabban teaként szokták fogyasztani, különleges aromája közkedvelt. De gyakorta használják gőzölve, inhalálásra is.
Régen egyébként annyira sokoldalúnak tartották a kamillát, hogy bármi baja volt a gyereknek, rögtön kamillateát itattak vele. Ezért is nevezték gyakorta a növények doktorának.