A bazsalikom (Ocimum basilicum) egy nagyon egyszerűen termeszthető és sokoldalú növény, amely sokféle konyhai és gyógynövényi célra használható. A növény levelei frissen, szárítva, fagyasztva vagy lekvár formájában is felhasználhatók. A bazsalikom illóolajai segítenek a gyomor-bél traktus egészségének fenntartásában, valamint az immunrendszer erősítésében.
A bazsalikomot könnyen ültethetjük a kertben vagy a lakásban, és a növénynek nincsenek nagyon magas hőmérsékleti igényei. A bazsalikom egy remek választás lehet a kertünkbe, mert a termesztése nem igényel sok időt és fáradságot, miközben jelentős egészségügyi előnyöket kínál.
Bazsalikom (Ocimum basilicum) jellemzése, rendszertani besorolása
Bazsalikom (Ocimum basilicum) egy évelő növény, amely a bazsali család (Lamiaceae) tagja. A növény magassága általában 30-60 cm között mozog, és lágy, hengeres szárakkal rendelkezik, amelyeken keskeny, zöld levelek találhatók. A virágzatok kicsik és sötétkékek, lila vagy fehérek lehetnek, és általában a növény tetején nyílnak.
A bazsalikomot általában a konyhai és gyógynövényként használják, és íze fűszeres, mentás és kicsit keserű. A bazsalikomot általában száraz, napos helyen ültetik, és rendszeresen öntözik.
A bazsalikom származása, előhelye
A bazsalikom (Ocimum basilicum) eredetileg Ázsiából származik, de ma már széles körben elterjedt a trópusi és szubtrópusi régiókban. A bazsalikomot elsősorban Indiában, Kínában és Thaiföldön termesztik, de ma már sok más országban is megtalálható, beleértve az Egyesült Államokat, Európát, Latin-Amerikát és Afrikát is.
Ültetése, szaporítása, gondozása
A bazsalikomot általában magról szaporítják, de a későbbiekben metszésekkel és palántázással is szaporítható. A legjobb idő a vetéshez, április végétől június elejéig. A magokat kis ültetőedényekbe vagy magtáblákba ültetik, és a föld felszínét fedik le rajtuk, hogy eltakarják őket. A magokat meleg helyen kell tartani, és rendszeresen öntözni kell őket, amíg a hajtások meg nem jelennek.
A bazsalikomot jól szellőző, világos, napos helyen ültetik, és rendszeresen öntözik. A földet általában melegen tartják, és a pH értéke 6,0 és 7,0 között van. A bazsalikomot rendszeresen metszik és a szárakat folyamatosan leveszik, hogy a növény ne veszítse el erősségét. A bazsalikomot általában májusban és szeptemberben ültetik, és a növényt szép és egészséges maradjon.
Az öntözés rendszeresen és bőségesen történjen, de vigyázzunk, hogy ne álljon a talaj vízben, mert ez gyökérrothadást okozhat. A bazsalikomot tápoldatozni is szükséges, ha szükséges. A bazsalikomot általában két évig tartják, mert a harmadik évben a növény elkezd visszafojtani és elveszíti az ízét.
Bazsalikom begyűjtése, tárolása
A bazsalikomot általában a növény virágzása előtt gyűjtik be, mert ekkor az illóolaj tartalma a legmagasabb. A leveleket a növényről vágva, vagy az egész szárat levágva gyűjthetjük be.
Az összegyűjtött leveleket ajánlott azonnal feldolgozni, mert az illóolajok hamar elillannak. A nyers levelek szárítását érdemes elkerülni, mert ezzel az illóolajok szintén csökkennek. A bazsalikomot lehet fagyasztani, ha a levelek lecsipkedve, vagy a szárakat és leveleket együtt fagyasztjuk le.
A szárított bazsalikomot, a leveleket vagy a szárakat, tiszta, száraz és jól záródó üvegedényben tároljuk, hogy az illóolajok ne szökjenek el. Tároláskor kerülni kell a napfényt és a meleget, hogy az illóolajok minél hosszabb ideig megtartsák a frissességüket. A tárolt bazsalikomot általában 1-2 évig lehet eltárolni, ha megfelelően tároljuk.
Bazsalikom felhasználása
A bazsalikom (Ocimum basilicum) leveleit használják fel, leginkább konyhai és gyógynövényként.
A konyhában a bazsalikomot sokféle étel ízesítésére használják, például pizzák, tészták, saláták, levesek, mártások és főzelékek ízesítésére. A bazsalikomot általában frissen használják, de szárítva is használható. A bazsalikomot általában a főzés végén adagolják, hogy az illóolajok ne égjenek el.
Gyógynövényként a bazsalikomot gyomorerősítőként, emésztést segítőként és fejfájás enyhítőként használják. A bazsalikom leveleiben található illóolajok segítenek a gyomorban lévő gázok feloldásában és a gyomor és a bél mozgásának serkentésében. A bazsalikomot teák, kapszulák vagy kenőcsök formájában is használhatják.
Emellett, a bazsalikomot használhatják a bőrápolásban is, elsősorban a pattanások és a mitesszerek ellen, mert a növénynek van baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása.
A bazsalikom teleltetése
A bazsalikom (Ocimum basilicum) egy évelő növény, de a hidegebb éghajlati viszonyok miatt általában évente újra kell ültetni. A bazsalikomot általában a nyár végén és az ősz elején ültetik, hogy a növény le tudjon télni, és a következő évben újra virágozni tudjon.
Ha a bazsalikomot bent akarjuk tartani, akkor a növényt át kell ültetni egy kisebb cserépbe, és a helyiség hőmérsékletét meg kell tartani 15-20°C között. A bazsalikomot rendszeresen öntözni kell, és gyakran kell tápoldatozni, hogy a növény egészséges maradjon. A bazsalikomot rendszeresen metszeni kell, hogy a növény ne veszítse el erősségét.
A bazsalikomot is ültethetjük télen is, ha van egy fűthető terasz vagy egy fűtött szobában, ami megfelelő hőmérsékletet biztosít a növény számára. A bazsalikomot ültethetjük önálló növényként is, vagy egy másik növénnyel együtt, mint például a paradicsommal, ami hasonló hőmérsékleti igényeket tartalmaz.
Bazsalikom (Ocimum basilicum) betegségei, kártevői
A bazsalikom (Ocimum basilicum) néhány leggyakoribb betegségei és kártevői a következők:
- Fehérpenészes betegség: A fehér penész gomba okozta betegség, amely a leveleken fehér foltokat és kéreglerakódásokat okoz. A betegség elsősorban a nedves és meleg környezetben terjed, és a növényt gyakran öntözni kell, hogy a levelek száradjanak. A beteg növényeket el kell távolítani, és a talajt kell permetezni fungiciddel.
- Klorózis: A bazsalikom levelei sárgulnak és elhalnak, ha túl sok foszfort kapnak. A klorózis megelőzhető azzal, ha a talaj pH-ja 6,0 és 7,0 között van.
- Kártevők: A bazsalikomot több kártevő is támadhatja, beleértve a levéltetveket, a rovarokat és a bogarakat. A növényt rendszeresen ellenőrizni kell, és a kártevők ellen hatékony rovarirtó szert kell alkalmazni.
- Gyökérrothadás: A gyökérrothadás akkor fordul elő, ha a talaj túl nedves, ami a bazsalikom gyökereinek megbetegedését okozhatja. A gyökérrothadás megelőzhető azzal, ha a talajt jól szellőztetjük és a növényt nem öntözzük túl.
Mindezek ellenére, a bazsalikom egy jól ellenálló növény, és ha megfelelően gondozva, általában kevés betegség és kártevő okoz problémát.
Élettani hatása a szervezetre
A bazsalikom (Ocimum basilicum) számos élettani hatással bír a szervezetre. A növény leveleiben található illóolajok és más anyagok segítenek a gyomor-bél traktus egészségének fenntartásában, valamint az immunrendszer erősítésében.
Az illóolajok segítenek a gyomorban lévő gázok feloldásában, és serkentik a gyomor és a bél mozgását, ezáltal segítve az emésztést. A bazsalikom leveleiben található egy ocimin nevű vegyület is, amelynek antibakteriális hatása van, és segíthet a bélfertőzések kezelésében.
A bazsalikom leveleiben található illóolajok és más anyagok segítenek az immunrendszer erősítésében is, mert gyulladáscsökkentő, antivirális és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek.
A bazsalikomot alkalmazzák a stressz kezelésére is, mert a növény illóolajai csökkentik a kortizol nevű stresszhormon szintjét a vérben. A bazsalikomot teák, kapszulák vagy kenőcsök formájában is alkalmazhatják, ahol a növény hatóanyagai könnyen felszívódnak a szervezetbe.
Azonban, érdemes megjegyezni, hogy a bazsalikomot jelentős mennyiségben fogyasztva allergiás reakciót okozhat, valamint a terhesség alatt tilos fogyasztani.
Vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek
A bazsalikom (Ocimum basilicum) gazdag forrása vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nyomelemeknek. A növény leveleiben található:
- Vitaminok: A bazsalikomban jelentős mennyiségben található A-vitamin, C-vitamin, K-vitamin és B-vitaminok.
- Ásványi anyagok: A bazsalikomban található kalcium, kálium, magnézium, foszfor, vas és cink.
- Nyomelemek: A bazsalikomban található szelén, réz, króm és mangán.
A bazsalikom leveleiben található illóolajok és más anyagok is fontosak, mert gyulladáscsökkentő, antivirális és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek, és segítenek az immunrendszer erősítésében.
A bazsalikom leveleinek fogyasztása napi szinten, kis mennyiségben hozzájárulhat az egészséges és kiegyensúlyozott étrendhez, és segíthet a szervezet számára fontos vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek pótlásában.
Ezekben a témákban olvashatsz a kezdő kertésznél:
- Díszkert
- Fűszer és gyógynövények
- Gyümölcs
- Kertépítés
- Kerti ötletek
- Kerti virágok
- Kerttervezés
- Konyhakert
- Szobanövény
- Zöldség
Gyógynövényinfó