A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása

A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása

A levendula (Lavandula) egy nagyon szép és illatozó növény, amely sokféle módon használható a kertben. Különösen alkalmas az árnyékos helyeken való termesztésre, és jól tűri a szárazságot.

A levendula illóolaja gyulladáscsökkentő, légzőszervi és emésztési problémákra is használható. A levendula virágai szép díszítő elemei lehetnek a kertnek, és sokféle módon felhasználhatóak a konyhában is.

A levendula számos betegséggel és kártevővel szemben ellenálló, így kevés gondozást igényel, ezért jó választás lehet a kertünkbe.



Levendula (Lavandula) jellemzése, rendszertani besorolása

A levendula (Lavandula) egy fás, évelő növény, amelynek jellegzetes, szalmaszerű virágai vannak. A virágok színe lehet fehér, rózsaszín, lilák vagy kék. A levendula magassága általában 20-60 cm között van. A levelei szürkészöldek, oválisak, és finoman harapottak. A levendula rendszertani besorolása: osztály: Magnoliopsida (virágos növények); rend: Lamiales; család: Lamiaceae;

A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása



Lavandula (Levendula) származása, előhelye

A levendula (Lavandula) eredetileg a Mediterrán-régióban őshonos, de ma már széles körben termesztik a világon. Leginkább az európai országokban, Ázsiában és Afrikában található. A Mediterrán-régióban őshonos fajok a Lavandula stoechas, a Lavandula latifolia és a Lavandula angustifolia.

A levendula a meleg, napos helyeket szereti, de jól tűri a szárazságot is. A legjobb termesztési feltételek között a homokos, savanyú talajokat kedveli.

A nemzetség leggyakrabban használt faja a közönséges levendula (Lavandula angustifolia), amit sokszor csak levendulaként említenek. Az 1700-as években került Magyarországra.

Levendula fajták

A levendula (Lavandula) családjába több mint 30 faj tartozik, de a legismertebbek és legnépszerűbbek a következők:

  1. Lavandula angustifolia (kék levendula): ez a faj a legnépszerűbb levendulafaj, és az egyik legjobban termeszthető faj. Magassága 20-60 cm között van, és kék, rózsaszín vagy fehér virágú.
  2. Lavandula x intermedia (félvad levendula): ez a faj a Lavandula angustifolia és a Lavandula latifolia keresztezéséből származik. Magasabb, mint a kék levendula, elérheti a 80 cm-t is.
  3. Lavandula stoechas (spanyol levendula): ez a faj a Mediterráneum területén őshonos, és karakteres, pirosas-lilás „szobrocskák” alakú virágai vannak.
  4. Lavandula latifolia (széleslevelű levendula): ez a faj a Mediterráneum déli részén őshonos, és magasabb, mint a kék levendula, elérheti a 1 m-t is.
  5. Lavandula dentata (fogazott levendula): ez a faj a Maghrebben és a Közel-Keleten őshonos, és harapott levelei vannak.
  6. Lavandula pedunculata (szárlevél levendula): ez a faj a Mediterráneum déli részén őshonos, és magasabb, mint a kék levendula, elérheti a 1 m-t is.
  7. Hibrid levendula: jellegzetes francia illatos levendula, túlnyomórészt kék vagy lilás színű virágait júliustól augusztusig hozza. Téli védelmet igényel.
  8. Gyapjas levendula: Többéves, de nem télálló növény. Dél-Spanyolországból származik fehér filces, gyapjas leveleket hoz. Sötétlila virágai erős illatot árasztanak.
  9. Nyugati levendula: Nem télálló többéves levendula, szürkészöld páfrányszerű leveleket hoz és enyhe oregánó illata van. Lila vagy kék virágai spirál alakban helyezkednek el a virágzatban. Alkalmas dézsában és cserépben történő nevelésre is.
  10. Francia vagy füzéres levendula: többéves nem télálló fajta. Az egész Földközi-tenger vidékén őshonos. Kis virágainak, melyek júliustól októberig jelennek meg édes fahéj- és kámfor illatuk van. Néha rózsaszín vagy fehér fellevelek, de általában lila virágúak. Kertészetekben sok különböző fajtát árulnak.
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása



Ültetése, szaporítása, gondozása

A levendulát szaporíthatjuk magról, de tudnunk kell, hogy viszonylag nehezen csírázik, szükséges számára a fagyhatás és fényen csírázik, tehát a magokat ne vagy csak nagyon kis rétegben takarjuk be földdel!

Egyszerűbb szaporítani dugványozással, virágzás után vágjunk 10-15 cm-es hajtásvégeket, és dugványozzuk őket laza, jó vízáteresztő képességű talajba.

A levendula ültetése:

  • A legjobb idő a tavaszi vagy őszi ültetés, amikor a növények még pihennek.
  • Válasszon napos, meleg helyet, és homokos, savanyú talajt.
  • A levendulát jól tűri a szárazságot, ezért nem szükséges gyakran öntözni.

A levendula szaporítása:

  • A levendula többféle módon is szaporítható, például vágással, magról, vagy cserépben nevelt növényből való ültetéssel.
  • A vágással szaporítás az egyik legegyszerűbb módja, és a legjobb időszak a tavasz vagy ősz.
  • A magról való szaporítás a legjobb időszak a tavasz.

A levendula gondozása:

  • A levendula jól tűri a szárazságot, ezért nem szükséges gyakran öntözni.
  • A levendulát évente kicsit mélyebben kell megöntözni, hogy a gyökérzet jól fejlődjön.
  • A levendulát évente egyszer jó átültetni, hogy a gyökérzet jól fejlődjön.
  • A levendulát évente jó visszavágni, hogy a növény ne nőjön túl magasra és szép alakú legyen.

Egy általános tanács, hogy a levendulát évente kétszer jó visszavágni, elsősorban tavasszal és nyár elején, hogy a növény ne nőjön túl magasra és szép alakú legyen, és a másodikat pedig ősszel, hogy a növény ne túlzottan növekedjen és túlélje a hideget.

A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása



Levendula (Lavandula) begyűjtése, tárolása

A levendula begyűjtése:

  • A legjobb idő a virágzás kezdetén begyűjteni a levendulát, amikor a virágok még teljesen nyitva vannak.
  • A virágokat vágással lehet begyűjteni, és a szárakat külön-külön kell szárítani.

A levendula tárolása:

  • A száraz levendulát lehet tárolni:
    • Papírzacskóban, hogy a levegő áramolhasson és ne penészedjen.
    • Zárt edényben, hogy a levegő ne szárítsa ki és ne penészedjen.
  • A levendulát huzamosabb ideig is lehet tárolni, de érdemes évente ellenőrizni, hogy nincs-e penész, és ha igen, azonnal dobni.
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása



Levendula felhasználása

A levendula sokféleképpen felhasználható:

  • Illóolajának kinyerése: A levendulából kinyerhető illóolajat sokféleképpen használhatjuk, például aromaterápiában, gyógyászatban, kozmetikai termékekben, stb.
  • Illatanyagként: A szárított levendula virágokat használhatjuk illatanyagként, például ruháinkba téve, vagy párologtatóban.
  • Dísznövényként: A levendula nagyon szép és illatos dísznövény, és sokféleképpen díszíthetjük vele kertünket, például cserépben, kiskertekben, stb.
  • Tea készítéséhez: A levendulából készült tea nyugtató hatású, és segít a stressz és az alvászavarok leküzdésében.
  • Fűszerként: A levendulát használhatjuk fűszerként, például halételekhez, süteményekhez, stb.
  • Gyógynövényként: A levendulát gyógynövényként is használhatjuk, például fejfájás, izomfájdalmak, stb. kezelésére.
  • Kozmetikai termékekben: A levendulából készült kozmetikai termékek segítenek a bőrproblémák kezelésében, például pattanások, bőrgyulladások, stb. ellen, valamint a bőr hidratálásában és öregedésgátlásában.
  • Párologtatóban: A levendulát párologtatóban helyezve segít a nyugtatásban és alvás javításában.
  • Szappan, krém, parfüm, és egyéb kozmetikai termékek készítéséhez: A levendula illóolajat használhatjuk szappan, krém, parfüm, és egyéb kozmetikai termékek készítéséhez, hogy élvezhessük a levendula jótékony hatásait.
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása



Levendula teleltetése

A levendula teleltetése az egyik legegyszerűbb dolga, hiszen a levendula egy természetesen hidegtűrő növény, így jól bírja a téli hideget.

Az alábbiakat kell tenni a levendula teleltetéséhez:

  1. Vágja le a levendula szárait a virágzás után, hogy ne kapjanak túl sok fényt és melegséget, ami elpusztíthatja a növényt.
  2. Távolítsa el a beteg vagy sérült leveleket, hogy megelőzze a betegségek és a gombafertőzések terjedését.
  3. Állítsa a cserépben lévő levendulát szabadban, de olyan helyen, ahol a fagy ne érhesse el, például egy fedett teraszon, egy fűtött pincében, vagy egy fűtött garázsban.
  4. Tartsa a talajt nedvesen, de ne engedje, hogy a talaj vízzel teli legyen, mert ez elpusztíthatja a növényt. A levendula számára optimális talajnedvesség a talaj felső rétegének állandó nedvességtartalmának megtartása.
  5. Ha a levendula cserépben van, érdemes a cserepet áthelyezni egy hidegebb helyre, ami általában 5-10°C-os hőmérsékletet jelent, hogy a levendula pihenni tudjon.
  6. Ne fertilizálja a levendulát télen, mert ez csak a növekedését serkentené, ami a téli hidegben nem javára válna.
  7. A téli hideg végén, amikor a fagypont alatt álló hőmérséklet már stabilan megemelkedik, készítse elő a levendulát a tavaszi növekedésre, vágja vissza a szárait és helyezze ki a napos helyre.
  8. Támogassa a levendula növekedését, öntözze rendszeresen és biztosítson megfelelő mennyiségű napfényt és talajt.

A teleltetés után, amikor a levendula újra elkezd nőni, és a virágzás időszak elérkezik, gondoskodjon arról, hogy a levendula megfelelő mennyiségű fényt és nedvességet kapjon, valamint hogy a talaj megfelelően el van készítve a virágzás számára.



Levendula (Lavandula) betegségei, kártevői

A levendula (Lavandula) növényeknek számos betegsége és kártevője lehet, amelyek közül néhány az alábbiak lehet:

  1. Levendula gombabetegségek: A levendula növényeknek számos gombabetegsége lehet, amelyek közül néhány a levendula levélfoltossága, a levendula levélrothadása és a levendula levélgomba.
  2. Levendula levéltetvek: A levendula levéltetvek olyan kártevők, amelyek a levendula leveleken élnek és a levendula növekedését gátolják.
  3. Levendula talajbetegségek: A levendula talajbetegségek közé tartozik a levendula talajban élő gombák és baktériumok, amelyek a levendula gyökérét támadhatják.
  4. Levendula szárazság: A levendula növényeknek szárazság okozhat problémát, ami a levendula szárait és leveleit kiszáríthatja és a levendula virágzását is befolyásolhatja.

A betegségek és kártevők megelőzésének és kezelésének legjobb módja a megfelelő gondozás és ápolás, valamint a rendszeres növényvédelem alkalmazása. Ha a levendula növények betegek, érdemes a növényeket elkülöníteni a többi növénytől, hogy megelőzzük a betegségek további kialakulását.

A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása
A levendula (Lavandula) ültetése, gondozása, fajtái és felhasználása



Élettani hatása a szervezetre

A levendula (Lavandula) növénynek számos jótékony élettani hatása van a szervezetre, amelyek közül néhány az alábbiak lehet:

  1. Nyugtató hatás: A levendula illóolaja nyugtató hatással rendelkezik, és segíthet csökkenteni a stresszt és az idegességet.
  2. Fájdalomcsillapító hatás: A levendula illóolaja fájdalomcsillapító hatással rendelkezik, és segíthet enyhíteni a fejfájást, a migrént és az ízületi fájdalmakat.
  3. Antibakteriális hatás: A levendula illóolaja antibakteriális hatással rendelkezik, és segíthet megelőzni és kezelni a bakteriális fertőzéseket.
  4. Antivirális hatás: A levendula illóolaja antivirális hatással rendelkezik, és segíthet megelőzni és kezelni a vírusfertőzéseket.
  5. Anti-inflammatory hatás: A levendula illóolaja gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és segíthet enyhíteni az ízületi gyulladást, az asztmát és a bőrgyulladást.
  6. Légzőszervi hatás: A levendula illóolaja segíthet enyhíteni az asztma tüneteit, és csökkentheti a légúti megbetegedések kialakulásának kockázatát.
  7. Emésztési hatás: A levendula illóolaja segíthet enyhíteni az emésztési panaszokat, mint például a hasmenés, a gyomorégés és a puffadás.
  8. Altató hatás: A levendula illóolaja segíthet javítani az alvás minőségét, és csökkentheti az insomnia tüneteit.

Az élettani hatásokat a levendula illóolaján keresztül érik el, amelyet a növény leveleiből és virágából nyernek ki. Az illóolajat masszázsolajokban, aromalámpákban, aromás fürdőkben, szagtalanítókban és egyéb termékekben használhatjuk.

Az illóolajat külsőleg és belsőleg is használhatjuk, de fontos megjegyezni, hogy a tiszta illóolajat nem szabad belsőleg fogyasztani, mert erősen mérgező lehet.

Mindig kérdezze meg orvosát, mielőtt bármilyen természetes gyógymódot alkalmazna, és konzultáljon egy szakértővel, mielőtt bármilyen illóolajat használna.



Vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek

A levendula (Lavandula) növényben található vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek közül néhány a következők:

  1. Vitaminok: A levendula virágában található C-vitamin, E-vitamin és A-vitamin.
  2. Ásványi anyagok: A levendula virágában található kalcium, magnézium, kálium és foszfor.
  3. Nyomelemek: A levendula virágában található vas, cink és réz.

Az összes vitamin, ásványi anyag és nyomelem mennyisége a növény fajtájától és a termesztési körülményektől függ, így a pontos mennyiségek változóak lehetnek. Az illóolajban találhatóak egyes összetevők, de a mennyiségük jóval kisebb, mint a növényben találhatóak. Az illóolajat a levendula jótékony élettani hatásai miatt használják, de a táplálkozási célból való fogyasztása nem javasolt.



Gyógyászati felhasználása

Belsőleg:
Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, fertőtlenítő hatása is. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére.   Kiválóan alkalmazható szorongás, pánik ellen, a „felborzolt” idegek megnyugtatására. Epeműködést serkentő, emésztést javító hatása is ismert.
Külsőleg:
Kiváló gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére fürdő és bedörzsölőszer formájában.
Egy levendulás fürdő egy túlfeszített, hajszolt nap végén nyugodt, pihentető álmot biztosít.
Álmatlanság esetén illóolaját a hálószobában párologtató lámpába tehetjük, vagy akár cseppenthetünk egy-két cseppet a kispárnára is. Az olaj viszkető rovarcsípések esetén is alkalmazható.
A levendulaolajos masszázs enyhíti a reumás fájdalmakat, és oldja a feszültséget.
A levendulaolajat tartalmazó bőrápoló készítmények kisbabáknál is biztonsággal alkalmazhatók.

Elkészítés:
Tea: 1 kávéskanálnyi levendulavirágot 2, d1 forrásban lévő vízzel leforrázunk,  5-10 percig állni tegyünk, majd leszűrjük. Mézzel ízesíthető.
Olaj: 1 maréknyi szárított vagy friss virágot tegyünk jól zárható üvegbe és öntsünk hozzá negyed liter olíva olajat, majd tegyük napos, meleg helyre, és hagyjuk 3-4 napig érlelődni. Ezután szűrjük le, majd a kész olajat hűvös helyen tároljuk.
Fürdő: Forrázzunk le 5-10 g levendulát 1 liter forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrés nélkül öntsük a fürdővízbe. (Ócska harisnyából „filtert” is készíthetünk, ha ebbe töltjük a levendulát, akkor fürdés után egyben kivehetjük)
Masszírozáshoz a nagy töménységű illóolajából 1-2 cseppet elegendő összekeverni egy evőkanál olivaolajjal vagy más hidegen préselt olajjal.

Kombinációk más gyógynövényekkel:
Jól társítható más, nyugtató hatású gyógynövénnyel pl. citromfűvel.



Ezekben a témákban olvashatsz a kezdő kertésznél:

Gyógynövényinfó