Borsmenta, a frissítő gyógynövény
A rágóreklámok főszereplője, a menta, azon belül is a borsmenta ismert fűszernövény. Ám azon túl, hogy friss leheletet biztosít, a borsmenta egy rendkívül sokoldalú gyógynövény is. Ismerjük meg, mi mindenre lehet gyógyír a növény, és termesszük mi is otthon a kertünkben!
A borsmenta gyógynövény rendszertani besorolása, származása
A növény egy lágy szárú, évelő gyógynövény, amely az árvacsalánfélék családjába és a mentafélék nemzetségébe tartozik. Hazánkban még ezeken a neveken is ismert: borsosmenta, angol menta, mithen menta.
A fűszernövény Európában és Ázsiában vadon is nő, de az egész világon termesztik. A mentafélék ilyen hibridje először mintegy 300 évvel ezelőtt bukkant fel spontán Angliában. Nagyüzemi termesztése pedig a 18. századtól indult be. Nálunk legnagyobbrészt a Balaton környékén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyénkben találkozhatunk vele. A természetben viszont csak ritkán fordul elő, akkor is inkább csak a termesztésből kivadult formában.
A borsmenta gyógynövény jellemzése, igényei, termesztése
A borsmenta gyógynövény mintegy 40-90 centiméter magasra nőhet. Szárai a felső részen elágaznak, levelei hosszúkásak, csúcsosak, fűrészes szélűek: színe felül sötétzöld, fonákja világoszöld, erei néha lilásak. A menta füzért alkotó virágai általában lilás árnyalatúak, termése kis (általában steril) makkocska.
A borsmenta könnyen termeszthető gyógynövény, hiszen nincsenek különösebb igényei. A vizet és a magas tápanyagtartalmú, laza szerkezetű, humuszos talajt azért kedveli, de bárhol eléldegél, ahol ezekhez hozzájut. Minél több napfény éri, annál nagyobb a termése, és annál gazdagabb lesz illóolajban, ezért érdemes napos helyre ültetni. A fagyra nem különösebben érzékeny növény.
A borsmenta gyógynövényt lehet szaporítani tőosztással és dugványozással is, ezeket tavasszal vagy ősszel érdemes elvégezni.
A borsmenta felhasználása
Nemcsak kiváló gyógynövény, de fűszernövényként is rendkívül népszerű. Ezenkívül a kozmetikaiparban, fogkrémek, szájvizek ízesítésére alkalmazzák.
A borsmentának elsősorban a virágzó hajtását és a levelét, esetleg szárát szárított formánban, valamint a benne található illóolaját szokták felhasználni. A levelét azelőtt érdemes betakarítani, mielőtt a bimbók virágzásnak indulnak, míg szárát a virágzás kezdetekor.
A borsmenta legfontosabb gyógyhatásai
A gyógynövény elsősorban nyugtató, hűsítő hatása miatt népszerű, de friss aromája az emésztést is segíti. A májra is jó hatással van, valamint légúti megbetegedésekre is használják. A borsmenta ezenkívül C-vitamin-, mangán-, réz- és egyéb olyan vegyületeket tartalmaz, melyek antibakteriális, vírusölő, görcsoldó hatásúak.
A borsmenta egyéb jótékony hatásai:
- vitalizáló, energianövelő;
- fejfájáscsökkentő;
- enyhít bizonyos allergiás tüneteket;
- csökkenti az izom- és ízületi fájdalmakat;
- serkenti a haj növekedését, csökkenti a korpásodást;
- béllazító, görcsoldó, puffadásgátló.
A borsmentát leggyakrabban tea formájában szokták fogyasztani, vagy illóolaját alkalmazzák külső, helyi kezelésekre. Szaunákban különösen ajánlott: finom illata mellett kiváló frissítő hatása van.